JAK ZRYCHLIT POČÍTAČ - SSD DISKEM

25. 05. 2016

SSD DISKY

Časem se stane, že výkonnost vašeho počítače klesá. Ten se zasekává, plní úkoly šnečím tempem a rozběhnout systém po zapnutí je skoro jako Čekání na Godota. Existuje však spousta způsobů, jak tento výkon opět zvýšit. Jedním z nich je například instalace ultra rychlého SSD disku a o tom si dnes povíme.

co je to SSD?

Solid-state Drive neboli SSD je typ datového úložiště – chcete-li disku, který na rozdíl od běžného magnetického pevného disku (HDD) neobsahuje pohyblivé mechanické části a navíc má mnohem menší spotřebu elektrické energie. Pro uložení dat je nejčastěji použita flash paměť. K zajištění plné náhrady se vyrábí ve více velikostech (1.8“, 2.5“ a 3.5“) a komunikují s PC přes rozhraní SATA v aktuální verzi III.

proč SSD?

Výhodou absence pohyblivých částí je nejen menší hlučnost (jsou vlastně úplně tiché), ale zároveň jsou více odolné proti mechanickému poškození (nejsou náchylné na otřesy), takže pokud vám nedejbože spadne notebook na zem, tak nepřijdete o svá data. Dosahují větších přenosových rychlostí, rychlosti čtení (až 6 GB/s) a spotřebují menší čas na alokaci dat, což znamená, že třeba kopírování různých dat zabere mnohem méně času a může být až 10x rychlejší. Dalším pozitivním faktem je, že jsou tyto disky mnohem lehčí. Operační systém Windows 10 má dokonce v nastavení optimalizaci pro použití na SSD discích. A nakonec ceny SSD disků jsou na historickém minimu. Proč jej tedy nekoupit a nenechat si přemigrovat svůj systém u našich odborníků na prodejnách?

proč ne?

První nevýhodou je dozajista kapacita disků, která se pohybuje spíše ve stovkách GB, kdežto normální HDD se dodává v mnohem větší kapacitě. To se dá ale vyřešit přídavným diskem do USB v případě notebooků nebo dalšího datového disku ve stolním počítači. V minulosti byla nevýhoda v omezené životnosti, která je dána maximálním počtem zápisů do stejného místa, která je výrazně nižší než u klasických pevných disků. To je však již v nových modelech vyřešeno a disk vám bude sloužit mnohonásobně delší dobu.

shrnutí

Pojďme si tedy plusy a minusy shrnout do přehledné tabulky, abyste jste jasně viděli porovnání mezi SSD a HDD disky.

Vlastnost nebo charakteristikai Solid-State Drive Hard Disk Drive
Rychlost startu Téměř okamžitá; nemá žádné mechanické komponenty k přípravě. Může potřebovat několik milisekund, než přejde z automatického úsporného režimu. Roztočení diskových ploten může trvat několik sekund. Systém s více disky může start jednoho pozdržet, aby omezil spotřebu energie, která je v momentu startu vysoká.
Rychlost náhodného přístupu Běžně pod 100 µs. Jelikož data lze získat z jakéhokoliv místa flash paměti, není většinou čas přístupu problém. Pohybuje se mezi 2,9 (prvotřídní serverové HDD) a 12 ms (notebookové HDD) a to kvůli pohybu hlav a nutnosti počkat, až data budou rotovat pod čtecí hlavou.
Latence čtení Běžně nízká, protože data mohou být čtena z jakéhokoliv místa. Dochází tak k rychlejšímu bootování a startu aplikací Mnohem vyšší než u SSD. Různí se podle pozice uložených dat a čtecí hlavy.
Rychlost přenosu dat SSD technologie umí dosáhnout stabilnějších rychlostí čtení a zápisu, ale při vstupu do více různých bloků se výkon sníží. V spotřebitelských výrobcích se nejvyšší přenosová rychlost pohybuje mezi 100 MB/s a 600 MB/s, podle konkrétního disku. Trh pro podniky nabízí i zařízení s průchodností několika gigabytů za sekundu. Když je hlava na místě, kde čte nebo zapisuje do souvislé stopy, nabízejí podniková zařízení přenosovou rychlost okolo 140 MB/s. V praxi jsou přenosové rychlosti daleko nižší kvůli neustálému hledání, protože soubory jsou čteny z různých míst anebo fragmentovány. Záleží i na rotačních rychlostech ploten, které se pohybují mezi 4 200 a 15 000 otáčkami za minutu.
Rychlost čtení Rychlost čtení se neliší podle toho, kde jsou data na SSD uložena. SSD technologie, na rozdíl od mechanických HDD, trpí úpadkem rychlosti zvaným write amplification, kdy NAND buňky ukazují znatelný úpadek ve výkonu, který provází SSD jednotky po celou dobu jejich životnosti. Aby byl tento efekt zmírněn, je implementována technika zvaná wear leveling, ale vzhledem k povaze NAND čipů bude SSD přesto nevyhnutelně degradovat. Pokud je třeba přístup k různým místům plotny, jako u fragmentovaných souborů, tak se doba odezvy zvyšuje kvůli potřebě najít každý jednotlivý fragment.
Fragmentace Sekvenční čtení SSD jednotek činí fragmentaci zanedbatelnou. Defragmentace akorát způsobí dalšími zápisy únavu NAND buněk, které mají jen omezenou životnost. Soubory, především veliké, se na HDD při častých zápisech průběžně fragmentují. Pravidelná defragmentace je potřeba pro dosažení optimálních výkonů.
Hluk SSD nemají žádné pohyblivé součásti, takže jsou prakticky nehlučné, ačkoliv se může objevit elektrický hluk z obvodů. HDD mají pohyblivé části (hlavy, plotny, elektromotor) a tvoří tak charakteristické zvuky bzukotu a klapání. Hladiny hluku se různí podle jednotlivých modelů, ale mohou být výrazné (ačkoliv stále bývají nižší než hluk z větráků). HDD v noteboocích bývají relativně tiché.
Instalace a montáž Necitlivý k poloze, vibracím a šoku. Běžně nemá žádné odkryté obvody. Obvody mohou být odkryty a nesmí se dotýkat jakýchkoliv kovových částí. Nejnovější modely pracují dobře ve všech polohách, přesto by se měl disk namontovat tak, aby nebyl vystaven vibracím.
Váha a velikost SSD, jako každé polovodičové paměťové zařízení namontované na obvodové desce, jsou malé a lehké. Aby SSD sloužily jako jednoduchá náhrada, používají stejné formáty jako pevné disky (3,5 palce, 2,5 palce, 1,8 palce) a váží téměř tolik jako jejich protějšky, a především kvůli jejich pouzdru. HDD mají běžně stejné velikosti jako SSD, ale jsou o něco těžší (typicky váží 700 gramů).
Spolehlivost a životnost SSD nemá pohyblivé části, které by mohly mechanicky selhat. Každý blok flashové paměti má jen omezený počet cyklů, kdy může být vymazán (a přepsán) předtím než selže. Protože obsahuje mechanické součásti, je náchylný k selhání kvůli únavě materiálu, avšak samotné paměťové médium nedegraduje z operací čtení a zápisu. Podle studia Univerzity Carnegie Mellon je průměrná doba bez poruchy jak u spotřebních, podnikových zařízení 6 let a předpokládaná životnost 9–11 let. Přední SSD předčily pevné disky ve spolehlivosti, přesto riziko náhlé ztráty dat je nižší u mechanických pevných disků.
Kapacita Aktuálně v roce 2016 jsou běžně dostupné velikosti 120-512GB, dají se pořídit i verze s TB prostorem. Aktuálně (2016) jsou dostupné disky o kapacitě až 4 TB.
Spotřeba Vysoce výkonné SSD založené na paměti flash obecně vyžadují pouhou třetinu až polovinu energie spotřebované pevným diskem. Vysoce výkonné DRAM SSD vyžadují přibližně stejnou hladinu energie jako pevné disky a musí být připojené k napájení i když je zbytek systému vypnutý. Nejúspornější pevné disky (1,8 palců) vystačí s 0,35 watty. 2,5 palcové disky běžně spotřebují mezi 2 a 5 watty. Nejvýkonnější 3,5 palcové disky spotřebují okolo 20 wattů.

Uživatelská sekce

Přihlásit se | Registrace

Bezplatná linka pro objednávky 800 105 205

navysku_tiskarnaknotebooku

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací Souhlasím