Základní desky

Základní deska je stavebním kamenem celého počítače. Veškeré komponenty jako např. grafická karta, zdroj se propojují se základní deskou. Mezi další hlavní vlastnosti lze zařadit vlastnost, že rozvádí veškeré elektrické napájení do ostatních součástek. Klasická základní deska umožní zapojení procesoru a pamětí RAM, další komponenty jako např. grafická karta, zvuková karta, disk nebo mechanika se připojují pomocí rozšiřujících slotů nebo kabelů, které se následně umisťují do příslušných konektorů. Nejdůležitější integrované obvody jsou zabudovány v čipové sadě, může se jednat buď o jeden čip nebo o dva. Čipová sada rozhoduje, jaký procesor a operační paměť lze připojit k základní desce. Základní deska obsahuje nezávislou paměť ROM, ve které je uložen systém BIOS, který slouží k oživení počítače a dá se říct, že BIOS plní stejnou funkci jako srdce u člověka.

Co máme nejvýhodnější?

Názory našich zákazníků

 • MSI Z97-G43 (Tomáš Procházka, 15. 10. 2016)

  Za tu cenu je to super MB s hodně dobrou integrovanou grafikou. Prostě paráda.

 • ASUS A88X-GAMER (Jan Gulán, 27. 09. 2015)

  Velmi slušný základ pro FM2+. Nejvíce mě u ní potěšilo to, že ačkoli se nejedná o desku spadající pod Republic of Gamers, tak výbavou se jim vyrovná, a to celé při mnohem nižší ceně. Díky tomu je to nebezpečná konkurence pro ostatní desky v její cenové kategorii a vhodná alternativa pro ty, co chtějí mít dobře vybavenou desku základní desku, ale nechtějí si připlácet za spoustu věcí co nevyužijí. Ačkoliv je tahle deska cílená na hráče, nemusí to nutně znamenat že se nehodí do pracovního počítače, spíš naopak. Hráče potěší přítomností jedné z nejlepších integrovaných zvukovek, a to SupremeFX, jež byla ještě nedávno exkluzivní pouze pro ROG. Taktovače zase potěší kvalitní napájecí kaskáda a přehledný bios se vším, co k pořádnému taktování potřebujete. Každý si tak přijde na své. Dostanete tak "za málo peněz hodně muziky". K desce Asus jako vždycky přibalil i CD s ovladači a AI Suite III. Tenhle software vám umožní ovládat desku z pohodlí windows, aktualizovat ovladače, bios a dokonce i automatické přetaktování. Můj Athlon 860K to automaticky přetaktovalo na 4.1 GHz což je nárust 400MHz. Ještě jsem to zkusil manuálně. Povedlo se tak procesor dostat až na 4.4 GHz a šlo to i výš, ale už to nebylo stabilní. Nějaké CPU jádro bylo špatné a nezvládalo vyšší takt. Když jsem 2 vypnul, dostal jsem se až na 4.7 GHz, ale pak jsem to radši vrátil na těch 4.1, protože na vyšší takt to chtělo už hodně vysoké napětí a spotřeba stoupla na 110W. Deska tohle taktování zvládla bez problémů a to i při opravdu vysokém napětí, ale chladič to už na vyšším taktu nezvládal. Jediná věc která mě nepustila dál bylo moje CPU, u kterého jsem chytil pouze průměrný kousek. Málem bych zapomněl na CrashFree Bios, kterým mě Asus hrozně potěšil. Myslel i na to, že se občas najdou lidé, co si chtějí se svou deskou pohrát a někdy se jim i podaří poškodit bios. Už jsem si myslel že mám po desce, ale když jsem se koukal do manuálu, zavadil jsem pohledem o tohle slovo. zjistil jsem si, že když má deska poškozený bios, stačí vložit do mechaniky CD s ovladači, které bylo součástí balení. Je na něm totiž uložený bios, který se sám flashne, pokud je ten původní poškozený.

 • GIGABYTE B85N PHOENIX (rev. 1.1) (Štefan S., 22. 05. 2015)

  Malá a dobře vybavená MB. Efekt podsvícení. Trochu vyšší teploty na čipsetu, ale přepastováním se to vyřešilo. Oproti drahým mini ITX je to za tu cenovou relaci výborná koupě.

 • USB to 5.1 Audio adapter (František Heizer, 10. 05. 2015)

  Vše proběhlo rychle a se zbožím jsem spokojen.

Základní deska Základní deska je stavebním kamenem celého počítače. Veškeré komponenty jako např. grafická karta, zdroj se propojují se základní deskou. Mezi další hlavní vlastnosti lze zařadit vlastnost, že rozvádí veškeré elektrické napájení do ostatních součástek. Klasická základní deska umožní zapojení procesoru a pamětí RAM, další komponenty jako např. grafická karta, zvuková karta, disk nebo mechanika se připojují pomocí rozšiřujících slotů nebo kabelů, které se následně umisťují do příslušných konektorů. Nejdůležitější integrované obvody jsou zabudovány v čipové sadě, může se jednat buď o jeden čip nebo o dva. Čipová sada rozhoduje, jaký procesor a operační paměť lze připojit k základní desce. Základní deska obsahuje nezávislou paměť ROM, ve které je uložen systém BIOS, který slouží k oživení počítače a dá se říct, že BIOS plní stejnou funkci jako srdce u člověka.

Uživatelská sekce

Přihlásit se | Registrace

Bezplatná linka pro objednávky 800 105 205

navysku_tiskarnaknotebooku

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací Souhlasím