515 266 300 (po-pá 09-17)
Váš košík je prázdný
Využijte nabídku DOPRAVY ZDARMA
a nezapomeňte se PŘIHLÁSIT
Intel Optane Memory, počátek nové revoluce?

Intel Optane Memory, počátek nové revoluce?

02. 05. 2017

„Každý hráč bude chtít 3D Xpoint. Každý.“ Jednalo se o odvážné slovo generálního ředitele společnosti Intel na nedávné konferenci investorů. Možná má pravdu. 3D Xpoint je technologie ukládání stojící za Intel Optane, nové super rychlé paměťové zařízení, které pracuje s procesory 7. generace Intel Core.

O čem, že je to řeč?

Design počítačů se mění jako na běžícím páse, avšak v jádrech sestav nedochází k radikálním změnám zrovna každý den. Pořád tam najdeme procesory, disky k ukládání dat, grafické karty a tak dále. Nicméně teď stojíme u zrodu něčeho úplně nového, něčeho co změní současný pohled na klasické pevné disky.

Tato novinka se jmenuje Intel Optane Memory a jde o speciální paměť, která podle činností uživatele upravuje jednotlivé procesy tak, aby byla práce s počítačem co nejsvižnější.
 

Tak ještě jednou.

Pro lepší pochopení fungování Optane Memory, je dobré, abychom si vysvětlili rozdíl mezi klasickými HDD a moderními SSD disky. Co se týče druhé varianty, SSD jednotky mají nepopiratelné přednosti:

 • neobsahují žádné pohyblivé součástky, díky čemuž jsou proti klasickým diskům daleko rychlejší - to je znít při otevírání souborů nebo spouštění pc

 • díky absenci pohyblivých součástek jsou naprosto tiché

 • jsou odolné a mají nízkou spotřebu

Na první pohled se Vám tedy může zdát, že pevné disky tedy ve srovnání s SSD už nemají co nabídnout, ale opak je pravdou. Výrazným handicapem SSD jednotek je jejich cena, která je zřetelně vyšší než v případě klasických pevných disků a uživatelsky přístupné jsou jen menší kapacity SSD.

Pro lepší představu: SSD jednotky s kapacitou okolo 250 GB můžete už mít za zhruba 2700 Kč, zatímco HDD za tuto cenu bude mít kapacitu 8x vyší.

 

JAK TO TEDY FUNGUJE?

Optane bude fungovat zjednodušeně řečeno jako vyrovnávací paměť pro pevný disk a samotný systém, která uspíší nejpoužívanější operace. Jak už jsme zmínili, Optane Memory se bude učit návykům uživatele a následně podle toho automaticky optimalizovat nejčastěji používané úkony uvnitř počítače tak, aby byla odezva celého systému co možná nejplynulejší. Uživatel tak v podstatě dosáhne obdobného výkonu jako v případě SSD jednotek, ale s výrazně větším diskem, který už je zvyklý používat. Uživatelský komfort tak v praxi bude větší než v druhém případě, kdy používá dvě různá řešení – pomalý HDD disk a rychlou SSD jednotku.

Doposud jsou k dispozici dva paměťové moduly, s kapacitou 16 a 32 GB. Ceny modulů Optane Memory se pohybují v závislosti na kapacitě od 1400 do 2300 Kč. Oba budou zvládat neuvěřitelnou rychlosti čtení 1,2 GB/s a zapisují 280 MB/s. Když tyto hodnoty porovnáme s klasickými pevnými disky, u kterých se přenosové rychlosti pohybují zpravidla pouze okolo 150 MB/s (čtení i zápis), je nárůst výkonu patrný na první pohled.

 

Dilema?

Do teď se uživatelé zpravidla museli rozhodnout, čemu dají přednost:

 • větší kapacitě
 • či rychlejšímu chodu sestavy
 • případně zda koupí obě možná řešení, tedy pevný disk i SSD,  což bude mít ale nepříznivý dopad na jejich rozpočet.

Avšak s modulem Intel Optane už takové dilema uživatel řešit nemusí. Uživatel bude mít:

 • levnější, a přitom i větší kapacitu (v porovnání s SSD)
 • několika-násobně vyšší přenosovou rychlost
Proč tedy "každý hráč" chce 3D Xpoint uvnitř svého PC? V podstatě je to proto, že hry se načítají mnohem rychleji a součásti - například nové úrovně - mohou být předem načteny do modulu Optane, takže nehrozí čekání jako u současných pevných disků a SSD.

 

PRO KOHO JE VHODNÝM ŘEŠENÍM

Intel Optane je určený pro hráče, nadšence a lidi, kteří:

 • chtěji extra rychlé zařízení, díky kterému budou mít ihned k dispozici data, která potřebují
 • chtějí prodloužit životnost svého stroje
 • nechtějí ztrácet čas u dlouhého nabíhání systému, složek, programů,...
Níže si můžete prohlédnout některá zařízení s podporou Intel Optane.