515 266 300 (po-pá 09-17)
Váš košík je prázdný
Využijte nabídku DOPRAVY ZDARMA
a nezapomeňte se PŘIHLÁSIT
Co je to Intel EVO?

Co je to Intel EVO?

30. 10. 2022

Intel EVO je nástupce Ultrabooků a plní mnohem přísnější požadavky. Tuto certifikaci získávají nejlepší lehké notebooky s procesorem Intel, které se například umí probudit z hibernace pod 1 sekundu.

O platformě EVO

Společnost Intel se čas od času rozhodne, že vydá certifikaci pro nejlepší třídu zařízení, které ve své kategorii udávají směr. Certifikace Intel EVO se dá považovat za nástupce Ultrabooků. Nejde přitom o nejvýkonnější herní nebo multimediální počítače, ale naopak přenosné notebooky s dobrou výdrží baterie, nadstandardně výkonné pro kancelářské a běžné využití.
 

Ultrabook vs EVO

Oproti požadavkům na Ultrabook se parametry zpřísnily. Výdrž baterie musí být skoro dvojnásobná (a jde o reálnou výdrž při běžném zatížení), spustit z hibernace se musí za sekundu místo sedmi a i požadavek na celkovou tloušťku zařízení se zpřísnil. Rozdíl mezi notebookem splňujícím minimální požadavky pro Ultrabook a minimální požadavky pro Intel EVO je velký.

 
Parametr Intel EVO Ultrabook
Procesor i5 / i7 / i9 Tiger Lake a novější i5 / i7 Sandy bridge
Grafika Intel Iris XE Intel HD Graphics
RAM 8 GB 4 GB
Výdž baterie minimálně 9 hodin minimálně 5 hodin
Probuzení z hibernace do 1 sekundy do 7 sekund
Tloušťka do 1,5 cm do 2,3 cm

Mimo údaje uvedené v tabulce ještě nebude notebookům Intel EVO chybět Wi-Fi 6, port Thunderbolt 4 nebo FullHD rozlišení. Ke všem se jde přihlásit biometricky - ať už otiskem prstu, rozpoznáním obličeje nebo jiným senzorem. V každém bude rychlé SSD a nikdy ne menší, než 256 GB.
 

Co certifikace Intel EVO přehlíží?

Snad jediný parametr, který se dá od kvalitního moderního notebooku očekávat a není požadavkem certifikace Intel EVO, je technologie displaye. Intel EVO může být potenciálně i notebook s obyčejným TN panelem, který bude mít zpravidla podstatně horší obraz, než kvalitní IPS display. Zaměřte se proto na tento parametr (většina Intel EVO notebooků ve skutečnosti IPS display má). Více o technologiích displayů se dozvíte v tomto článku.


procesory-intel-evo.jpg


S nálepkou EVO se nespálíte

Pokud nese notebook označení Intel EVO, je to nepochybně garance špičkových parametrů pro běžnou práci. Není potřeba zkoumat, jestli výrobce příliš nešetřil na některé důležité části, vše od operační paměti až po výdrž baterie bude na slušné úrovni.