515 266 300 (po-pá 09-17)
Váš košík je prázdný
Využijte nabídku DOPRAVY ZDARMA
a nezapomeňte se PŘIHLÁSIT
Li-Fi - ujme se přenos dat viditelným spektrem světla?

Li-Fi - ujme se přenos dat viditelným spektrem světla?

03. 05. 2018

Zkuste si představit, že se data přenáší skrze každé viditelné světlo, asi stonásobně rychleji, než jsou limity současné Wi-Fi sítě. To je LiFi. Přečtěte si o výhodách a nevýhodách této technologie.

Co je Li-Fi?

LiFi je technologie umožňující rychlý bezdrátový přenos (teoretická propustnost je až stonásobně vyšší oproti Wi-Fi) informací pomocí vysokofrekvenčních paprsků LED světla. Jde tedy o elektromagnetické vlny ve viditelném spektru. Výhodou je velmi vysoká rychlost přenosu a možnost komunikace skrze běžné emitory světla, stejně jako možnost snadné integrace například do městské infrastruktury.

Jak LiFi funguje?

Vysílajícím prvkem je emitor světla – například LED v lampičce, nebo jakékoli světlo. Přijímač je fotosensitivní komponenta, která světlo detekuje a přeloží. Pokud je vysílač připojen k internetu, může poskytovat velmi rychlé internetové připojení. Pokud ne, umožní zařízením komunikovat mezi sebou.

Jaká je rychlost Li-Fi?

V laboratorních podmínkách bylo dosaženo 224 GB/s. V prvních komerčních produktech by mělo jít minimálně o 1GB/s. S nadsázkou lze říci, že definitivním limitem u LiFi je rychlost světla samotného.

V čem je háček?

Limitem je jakákoli neprůsvitná překážka, například cihlová zeď. Může to být i výhoda, protože zařízení snadno a rychle odpojíte, současně lze LiFi využít pro přesnou lokalizaci zařízení například v rámci budovy. Teoreticky lze komunikovat světlem na vzdálenost jednotek až desítek kilometrů, v praxi je však větší vzdálenost poměrně nespolehlivá. Bezpečnostním rizikem je právě připojení jiného zařízení – stačí být ve viditelném spektru paprsku. To ale lze řešit šifrováním, stejně jako u Wi-Fi. 

Integrace v každodenním životě

Integrovat LED komunikaci lze například se semafory a různými zařízeními navzájem. Vaše auto nebo kolo může snadno sdělit řídícímu systému městské dopravy svoji rychlost a polohu, případně i plánovanou cestu a podle toho se upraví propustnost křižovatek. 

Dále lze LiFi používat tam, kde nelze používat Wi-Fi – typicky jde o nemocnice, letadla a další místa, kde Wi-Fi signál může působit rušivě.

Využití se tak najde v dopravě, komunikaci, ve zdravotnictví, armádě, komunikaci pod vodou, v zabezpečení a prakticky všude, kde je třeba bezdrátový přenos ryhle a na kratší vzdálenosti.