Umělou inteligenci pravděpodobně používáte každý den, a to aniž byste si to uvědomovali. Když vám Netflix doporučí nový seriál, Spotify vytvoří playlist speciálně pro vás nebo Google maps přepočítá trasu kvůli zácpě, je to práce AI. Umí toho ale mnohem víc a může vám zpříjemnit každodenní fungování v práci i doma. Zkuste naše tipy a nechte AI, aby vám zjednodušila život.
V práci
Používáte Microsoft 365? Spoustu toho za vás vyřeší Copilot. Třeba:
V Excelu: Nemusíte šroubovat složité vzorce, přímo v tabulce Copilotovi řeknete, co s daty udělat. Vymyslí vám, jak na to. Nebo vám velké množství dat během okamžiku zanalyzuje. A jako bonus udělá graf, který můžete použít třeba v prezentaci.
Ve Wordu: Máte opravdu dlouhý dokument a potřebujete z něj vyzobat jen to důležité? Vám to může trvat i několik hodin, Copilot má za chvilku hotovo.
V Outlooku: Rutinní odpovědi na formální e-maily? Tohle už také nemusíte dělat. Jen Copilotovi v rychlosti napište, co chcete říct. A nezapomeňte po něm odpověď zkontrolovat.
Podobné funkce má ve svém prostředí integrovaný i Google Workspace pod názvem Gemini. A práci s textem skvěle zvládne i ChatGPT, jen si ho budete muset otevřít zvlášť.
Voláte do zahraničí a nejste si úplně jazykově jistí? Galaxy AI od Samsungu vás dokáže přímo při hovoru druhé straně tlumočit do vybraného jazyka.
Máte za sebou poradu a z ní spoustu poznámek? Jakýkoliv jazykový model vám je dokáže přehledně shrnout i naplánovat další kroky.
Úkolů nad hlavu? AI vám je rozloží, udělá časový plán a připraví to-do list.
Pokud na vás padl větší projekt, nechte si ho rozložit na menší podúkoly. Nejenže vám bude hned připadat zvládnutelnější, ale taky budete mít jistotu, že na nic nezapomenete.
Potřebujete nápady? Vezměte si AI jako brainstormovacího parťáka. Dá vám návrhy na cokoliv od názvu firmy, přes slogany až po nové produkty.
V běžném životě
Možná by vás nenapadlo, jak moc vám umělá inteligence dokáže ulehčit i po tom, co za sebou zavřete dveře kanceláře. Koukněte, na co všechno ji doma využijete:
Potřebujete nakrmit rodinu, ale spíž zeje prázdnotou? Stačí AI napsat, že potřebujete rychlovku třeba z mrkve, rýže a vajec. A třeba z toho vznikne váš oblíbený recept.
Když už jsme u jídla, vyzrajte na věčnou otázku „co bude k večeři?“ ChatGPT vám sestaví vyvážený jídelníček. Vezme při tom v úvahu cokoliv, co je pro vás důležité – třeba počet kalorií, nebo že nemáte rádi rajčata. A sestaví vám podle něj i nákupní seznam.
Čeká vás velký úklid a nechce se vám přemýšlet, jestli jste na něco nezapomněli? Nechte si vytvořit checklist. Jen uklidit už bohužel budete muset sami.
Ptají se vás děti zvědavě na otázky, se kterými si nevíte rady? Nechte si to společně vysvětlit od umělé inteligence. Stačí zadat, že chcete vysvětlení vhodné třeba pro šestileté dítě. Skvělá je pro to hlasová funkce, kterou nabízí v mobilní aplikaci placený ChatGPT.
AI dokáže pomoci i se zábavou pro děti. Co takové omalovánky vytvořené z jejich fotek? Nebo pohádka na dobrou noc, kde vystupují jako hrdinové oni sami? Za minutu budete rodič roku.
Umělá inteligence vám taky pomůže naplánovat výlet. Pokyn jako „navrhni jednodenní výlet v okolí Olomouce pro rodinu s malými dětmi. Klidné tempo, ideálně něco uvnitř,“ dokáže přetavit v parádní zážitek.
Ve škole
Pro studenty je umělá inteligence skutečný game-changer. Jak ji využít?
Problém s derivacemi nebo ekonomickými výpočty? AI je dokáže vysvětlit srozumitelně, a navíc jí nikdy nedojde trpělivost.
Nechte si na hotovou seminárku dát zpětnou vazbu. ChatGPT nebo jiný model vás upozorní, kde vám text drhne, najde překlepy nebo gramatické chyby.
Z chaotických zápisků vytvoří perfektní studijní materiály.
Pomůže vám s osnovou seminárky nebo prezentace nebo vytvoří otázky na opáčko.
Nejste si jistí, že fakt umíte? Otevřete si v mobilu aplikaci s placenou verzí ChatGPT a nechte se z látky vyzkoušet. Může s vámi také konverzovat v jiném jazyce.
Má to vůbec nějaký háček?
Říkáte si, že to zní perfektně? Měli byste ale vědět, že každá mince má dvě strany. Umělá inteligence je dobrý sluha, ale špatný pán. Na co si dát pozor?
Nezadávejte do běžně dostupných AI modelů citlivá data. Třeba hesla, smlouvy, detaily, které si chcete nechat pro sebe. Umělá inteligence se na datech trénuje, a nikdy nevíte, kde by právě ta vaše mohla skončit.
Ověřujte informace. AI si někdy vymýšlí, proto si fakta raději zkontrolujte. A to i když působí naprosto věrohodně.
Pozor na deepfaky a fake news. Vygenerovaný obrázek dnes už téměř nemusíte rozeznat od reality. Pokud zahlédnete něco až příliš senzačního, napřed si to ověřte třeba přes službu Google Lens.
A nakonec: Klidně na umělou inteligenci hoďte rutinní záležitosti, nenechte si ale vzít příležitost tu a tam potrápit mozek při hlubších úkolech. Ze všeho nejdůležitější je totiž nezakrnět.