Ťukáte sem tam z domu maily, kouzlíte v Excelu z obýváku každý pátek nebo jste na volné noze a váš byt je vaše kancelář? Možná je čas dopřát si podmínky, které vám pomůžou odvádět práci bez zbytečného stresu. Dobré vybavení totiž poznáte i na produktivitě. A co že by vám v domácí kanceláři nebo pracovním koutku nemělo chybět?
Monitor. Nebo rovnou dva
Hrbit se nad obrazovkou notebooku zvládnete jen omezenou dobu. Krční páteř si pak sama řekne, že je čas na změnu. Větší plocha navíc neznamená jen větší pohodlí, ale také větší přehled. Pokud často přepínáte mezi aplikacemi, dokumenty, tabulkami a e-maily (a netrápí vás nedostatek místa), bude se vám nejlépe pracovat rovnou se dvěma monitory. Řešením může být ale také kombinace monitoru a obrazovky notebooku.
Pro běžnou práci doporučujeme velikost monitoru alespoň 24–27" a rozlišení minimálně Full HD. Vyhovovat by vám mohl například tento model AOC, nebo pokročilý monitor MSI.
Tip: Nemáte na monitor místo? Pomůže vám stojan na notebook a externí klávesnice a myš. Například tento stojan Trust je velmi kompaktní a v pohodě ho sbalíte i na cesty. Model STND-LQ od značky AXAGON zase díky dvěma kloubům nabízí hned několik možností výšky i náklonu.
Pohodlná židle
Máte doma dost prostoru na pevné pracovní místo? Vaše tělo vám poděkuje, když se zaměříte na ergonomii. Začít můžete pohodlnou židlí. Vyberte si prodyšnou, ergonomicky tvarovanou variantu s nastavitelnou výškou a područkami, která zajistí, že vás od práce nebudou odvádět bolesti zad. My doporučujeme tuto židli Genesis, vhodné jak pro pracanty, tak hráče, nebo prémiovější variantu Fractal Design.
Tip: Skvělým pomocníkem je také polohovací stůl, díky kterému můžete některé úkoly vyřešit vestoje. Oceníte třeba při odbavování e-mailů nebo rutinnějších činnostech.
Webkamera s mikrofonem
Pravidelné meetingy, pohovory nebo třeba školení on-line? Pokud potřebujete na homeofficu často komunikovat i zvukem a obrazem, ujistěte se, že jste dobře slyšet a vidět. Ne všechny notebooky mají kameru a zvuk v odpovídající kvalitě, naštěstí to jde ale vyřešit externí kamerou s vestavěným mikrofonem. Základní modely pořídíte už za pár stovek, jako třeba tuto webkameru C-TECH. Okolo tisícikoruny už můžete získat i rozlišení full HD, jako třeba u této kamery od HP.
Sluchátka s potlačením hluku
Ani doma nejsou vždy ideální podmínky k soustředění – zvlášť, když vás je na homeofficu víc, nebo se vám k práci nachomýtnou děti. Řešením jsou tři písmena: ANC, neboli aktivní potlačení hluku (active noise cancellation). Když vás nic nevyrušuje, mnohem snadněji se dostanete do flow a z to-do listu ubývá položka po položce.
„Haló? Slyšíme se? Nějak mi vypadáváte, nemáte špatné připojení?“ Tohle při důležitých pracovních schůzkách slýchat zkrátka nechcete. Silné a stabilní připojení je základ, bez kterého se při práci z domova většina z nás neobejde. Doporučujeme Wi-Fi 6 routery, a pokud pracujete dál od modemu, bude se hodit i mesh systém. Router se pak skládá z několika jednotek, které pokryjí celý byt nebo dům rovnoměrně silným signálem. Je to skvělé řešení, pokud máte větší prostor nebo silné zdi, které ruší přenos.
Tip: Potrpíte si na design? I router může vypadat dobře. Důkazem budiž tento model od TP-link, který vás vizuálně nebude rušit, a zároveň zajistí skvělé připojení všude tam, kde ho potřebujete.
Dokovací stanice
Přijdete ke stolu, zapojíte a pracujete. Takhle jednoduché to může být. Jakmile si na „dokinu“ zvyknete, nemůžete jinak. Proč totiž zapojovat několik kabelů, když stačí jeden, pomocí kterého získáte přístup ke všemu, co potřebujete?
Dokovací stanice zvládne připojit monitor, ethernetový kabel i externí disk v jednom kroku, a k tomu notebook rovnou nabíjet. Kromě toho udrží na pracovním stole dokonalý pořádek. Při výběru si ověřte kompatibilitu s vaší značkou notebooku a používaný kabel – nejčastěji to bývá Thunderbolt nebo USB-C.