Když chcete vzít mobil k vodě
Dovolené jsou tu! Taky jste se tak těšili? A co jste letos vybrali? Pláž, kemp, roadtrip, hory, vodáckou dovolenou? Ať už je to jakkoliv, koupání v létě pravděpodobně nevynecháte. Možnost se svlažit ve vodě je v parných dnech zkrátka lákavá. Jenže co váš mobil? Nechat na dece, doufat, že ho nikdo nevezme, a místo soustředění na plavání nebo hru s dětmi celou dobu nervózně koukat ke břehu? Nebo se celý den obejít bez něj? Bez karty, bez navigace, bez foťáku? Taky může vždycky někdo zůstat na břehu, ale co když bude do vody chtít celá rodina? Naštěstí k téhle zapeklité situaci existuje snadné řešení – voděodolný telefon nebo pouzdro na mobil.
Jak vybrat voděodolný telefon
Plánujete hodně fotit u vody nebo dokonce pod vodou? Pak voděodolný mobil rozhodně využijete. Když chcete telefon, který tzv. není z cukru, zaměřte se na certifikaci IP. Ta spolehlivě ukáže, jak je telefon odolný proti prachu a vodě. Zajímat by vás měly modely s certifikacemi IP67 a IP68, případně také IP69K. Jak se liší?
IP67: Tyto telefony můžete ponořit do maximální hloubky 1 metr, a to ne na víc než 30 minut. Na běžné ráchání v bazénu je to dostačující ochrana. Pokud ale plánujete trávit ve vodě dost času, zvažte raději vyšší stupeň. Certifikaci IP67 má například tento iPhone SE.
IP68: Aktuálně nejvyšší varianta certifikace, se kterou se můžete setkat u běžných mobilních telefonů. Každý výrobce uvádí trochu jiné podmínky, ale minimálně můžete takový mobil ponořit do hloubky 1,5 m na půl hodiny. Takový Apple u svých modelů (od iPhone 12 a výš) povoluje například až 6m hloubku. Vždy je tedy potřeba řídit se tím, co píše výrobce. Certifikaci IP68 nabízí například také Samsung Galaxy S24 nebo Xiaomi Redmi Note 13 Pro+.
IP69K: Chcete něco extra odolného? Pak vsaďte na speciální kousky s certifikací IP69K. Ty si poradí i s vysokou teplotou vody, která stříká pod tlakem. Některé z nich splňují také armádní normy odolnosti, jako například tento model iGet Oukitel.